Teknoloji

CEO’lar ürkütücü uyarıyı imzaladılar… “Nükleer savaşla eşit!”

Yapay zeka bilim adamları, mühendisler ve diğer önemli kişilerden oluşan uzun bir liste, yok olma da dahil olmak üzere yapay zekanın ortaya koyduğu acil risklere ilişkin bir uyarı bildirisi imzaladı.

NÜKLEER SAVAŞLARLA ANLANIYOR

Yapay Zeka Güvenlik Merkezi (CAIS) internet sitesinde “Yapay Zeka Risk Beyanı” yayınlandı. Yayınlanan açıklamada;

“AI’dan yok olma riskini azaltmak, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerle birlikte küresel bir öncelik olmalıdır.”ifadeler yer aldı.

Bu imzacılar arasında Demis Hassabis (CEO, Google Deepmind), Sam Altman (CEO, OpenAI) ve Dario Amodei (CEO, Anthropic) yer alıyor.

Uzmanlar ve değerli şahsiyetler (yöneticiler, profesörler, liderler) kabul etmeleri halinde imzalamaya teşvik edildikçe imzalayanların listesi büyümeye devam ediyor. Bu yazının yazıldığı sırada, Peter Norvig, Bruce Schneier ve DeepMind, OpenAI ve bir dizi AI odaklı şirket ve üniversiteden diğer birçok önemli isim dahil olmak üzere 120’den fazla imzacı katıldı.

“YAPAY ZEKÂ GÜVENLİĞİ SON DERECE İHMAL EDİLMİŞTİR”

ÇAY, ” “Yapay zekanın oluşturduğu riskleri yönetmek için yeterince hazırlıklı olmadığı bir ortamda yapay zeka güvenliği büyük ölçüde ihmal ediliyor.” inanır. Bu amaçla CAIS bir araştırma ekosistemi oluşturur ve “yapay zekanın güvenli ve sorumlu kullanımı”Endüstri liderlerine ve politika yapıcılara aşağıdakiler için yönergeler oluşturmaları konusunda tavsiyelerde bulunur:

Geçen hafta Microsoft, ABD ve diğer ülkeleri yapay zekayı düzenlemeye adamış devlet kurumları kurmaya çağırdı. OpenAI’den Sam Altman, bu ayın başlarında yapılan bir kongre oturumunda, yapay zekanın insan ırkı için ne anlama geldiğine dair önemli teknoloji uzmanlarının bazı korkularını dile getirerek düzenleme talebinde bulundu.

Bu arada, çoğu Amerikalı’nın ChatGPT’nin ne olduğunu bildiği, ancak çok azının gerçekten kullandığı belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7

haber-altunhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu